Pohlednice, dopisy...

13. července 2015 v 18:40
Tak jsem tak dneska při courání se městem narazila na obchod s pohlednicemi a suvenýry. Okamžitě mě napadlo, že je škoda, že už to dneska tak vyšlo z módy. Přitom je to taková škoda. Pamatujete na ten úprk ráno ke schránce, nebo když jste běželi naproti pošťačce, protože jste čekali dopis od kamarádky, od tety nebo pohled od babičky? Ta radost, když jste ho vážně dostali a to zklámání, když ne?

Jasně, emaily a smsky jsou rychlejší. O dost. Ale nepřijde vám, že nás to připravuje o to kouzlo komunikace, kdy čekáte a čekáte. A když odepisujete, píšete co nejkrásnějším písmem na co nejkrásnější papír, koupíte si dopisovací sadu s puntíčkama nebo s okvětními plátky růže a voňavé pero a máte radost jak mimino.

Krom toho, už to říká spousta lidí a mě se to potvrzuje; elektronická komunikace nám nezlepšuje mezilidské vztahy, ale spíše je kazí. Spousta lidí nebude souhlasit, takže říkám rovnou, že je to můj názor, neoznamuji to jako fakt. Ale mě to tak přijde. Pošlete někomu smsku, někdo, kdo bydlí deset minut od vás, a on vám na ní třeba odpoví až po třech hodinách. A já jakožto zástupce ženské rasy musím říct, že se okamžitě urazím, když mi neodpoví hned. Dřív takovéhlo možnosti nebyly, a tak, místo abyste smskovali, zvedli jste zadek a za tím člověkem šli, kor když to byl jen takový kousek od vašeho domova. A byli jste šťastní, protože jste toho člověka mohli vidět a obejmout ho a dát mu pusu. Něco jste se dozvěděli, cestou jste mohli potkat dálších několik známých, kamarádů.

Pohledy a dopisy - no, já nevím jak vy - ale já si je schovávala. Občas, když jsem se cítila sama takhle navečer, pprohlížela jsem si fotky, četla staré historky, které mi psala teta z hor, bláznivé povídačky další tety, milý dopis od ségry, která byla v tu dobu v lázních a protože neměla co dělat, tak mi vyrobila králíčka s hábajícíma se očičkama. Mám ho už několik let.

Tím chci říct, že je fajn, že se moderní technika tak rozvinula, práci seženeme rychleji a snáz - s pomocí internetu, můžeme se dívat na filmy kdy chceme, zjistíme si autobus kdy chceme bez toho, aniž bychom museli letět na zastávku a zdlouhavě tam pátrat v jízdních řádech, kdo podniká, může si díky internetu snadno a rychle prověřit dodavatele, zákazníky... Najedeme si bydlení skoro okamžitě, stačí kliknout.

Ale prostě mi chybí ta sbírka pohledů a dopis s růžovým lemováním ve schránce...

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 16. července 2015 v 23:13 | Reagovat

Moje šestiletá dcerka a moje sedmačtyřicetiletá setra si dopisují stále.
A vzhledem k tomu, že sestra bydlí jen na druhém konci dvorečku, nosí si dopisy do schránek samy :-)
Andulka leckdy i šest za den :-)
Psát ještě moc neumí, ale maluje slušně a moje setra jí maluje dopisy na oplátku.
Já mám velkou krabici plnou dopisů, co mi posílala ségra na intr a klasickou růžovou stužkou mám svázané ty milostné. Naštěstí jsem svoje první lásky poznala ještě v době papírové a ne až v elektronické.
Co mě ale mrzí je to, že vlastně ani nevím, jaké písmo má můj přítel, se kterým žiju už deset let. Jeho písmo jsem viděla maximálně když mým starším dětem podepisoval žákovskou.

Moc hezký článek.

2 Van Vendy Van Vendy | Web | 18. července 2015 v 21:55 | Reagovat

Dřív jsem si psávala s kamoškou, milostné dopisy se svým klukem (to ještě mobily ani sms nebyly), teta sem tam napsala naší rodině a my jí, posílali jsme si navzájem pohlednice, hlavně k vánocům a velikonocům... několik dopisů mám dodnes schovaných. Na rozdíl od sms zpráv, které se po odeslání vymažou...

3 Angel Angel | E-mail | Web | 26. září 2015 v 1:37 | Reagovat

Když jsem začala číst článek, tak jsem se musela smát. Tohle zažívám i dnes a ty můžeš klidně taky. Stačí si jen najít někoho, kdo touží po dopisech/pohledech stejně jako ty a věř mi, že takových lidí není málo. Možná bys byla překvapená, kolik lidí v tvém okolí by na to kývlo. Osobně se v tomhle směru věnuju mimo jiné i postcrossingu, což by tě možná také mohlo zaujmout, tak si to kdyžtak můžeš vyhledat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama