Listopad 2015

Pro co žít

20. listopadu 2015 v 23:15
Co by byl svět bez kouzel? Nemyslím teď saxánovský kouzla, ale kouzla všedního dne. Co vás dělá štastnými? Co vás potěší na konci těžkého dne nebo týdne po studiu a práci a uklízení a po vyprání velkého prádla?
Já jsem dnes na nohou od 5 hodin od rána. Mám za sebou jedenáctku. Cestou z práce jsem se nadýchala voňavého dešťového vzduchu a koupila si ve večerce svojí oblíbenou třešňovou cocacolu. Dala jsem si teplou sprchu a trochu se rozmazlovala. A teď se válím na gauči, s bílým medvídkem, ve kterém je termoláhev s horkou vodou, ucucávám tu třešňovou kolu a zajídám to nutelou. A neumím si představit, že bych dokázala strávit večer sama se sebou líp než jak to dělám právě teď.

Měsíc zpátky se stala taková věc. Přišla jsem si do školy jako normálně, probíhala výuka a nejednou se ředitelka jen tak mezi řečí zmínila o tom, že dostali dotace na týdenní jazykový kurz v Anglii, ale byl jen pro 40 lidí. Mělo probíhat losování.
Nikdy mě Anglie nelákala, ale přesto jsem si přihlášku podala. A náhodou vybrali mě a hned po mě mojí skvělou kamarádku. A tak jsme zaplatily symbolickou částku, a začaly balit. A jsem tak šťastná, že jsem si tu přihlášku dala a že mě vylosovali. Anglie je tak nádherná. Jiná vůně, jiní lidé. Do někoho jsem omylem vrazila v obchodě, a ta paní se MĚ omluvila a popřála mi hezký den. A nebyla jediná. Jelikož jsem trošku nejistá co se chození týče a není dne, kdy nezakopnu, stalo se to samozřejmě vícekrát, takže se nedá říct, že ta paní byla jedna z milionu. Za jízdu autobusem se řidiči popřeje hezký zbytek dne a poděkujete za svezení.
Viděla jsem moře. Poprvé v životě jsem viděla moře a brečela jsem a smála se štěstím, radostí. Našla jsem mušle. Vystoupala jsem na Jurrasic coast, což byl pro mě neuvěřitelný úspěch, když uvážíme, jak moc mi bylo špatně po vystoupení z autobusu. Viděla jsem jak pomalu zapadá sluníčko nad mořem a všude jen voda a samá voda a nikde nic než voda. Takový pocit svobody a sebevědomí, že jsem se týden dokázala obejít bez rodiny, přítele, v cizí zemi, s cizím jazykem. Večerní procházka po pláži, po pintě piva s kamarádkama. Ubytování v rodině boháčů, kteří se o mě a kamarádku starali jako o vlastní. Luxusní pokoj a koupelna hned naproti, s velkou vanou, tříchodové večeře.

Letos se mi narodil synovec a je to ten nejúžasnější človíček na světě, i když je mu jen devět měsíců.

Letos jsem poprvé byla dál než v Jičíně. Viděla jsem Drážďany a zjistila jsem, že se domluvím německy.

Letos jsem byla v Anglii a zjistila jsem, že ji miluju. Zjistila jsem, že jestli je na světě nějaké místo, kam patřím, tak je to Anglie.

Letos jsem se probudila z agonie, apatie, a všech těch psycho stavů, který prostě nechcete mít.

Letos jsem si uvědomila, že můj život je sakra dobrej, že já jsem dobrá, že se na sebe můžu spolehnout, že mám milujícího přítele. Usmířila jsem se s mámou.

Letos jsem se nebála postavit se proti systému.

Letos jsem zjistila, že jsem skvělá, co se týče vyjednávání.

Letos jsem přestala kouřit.

Letos jsem slyšela od třech lidí, že mě obdivují, jak všechno zvládám a že jsou na mě pyšní.

Tohle jsou ty kouzelné okamžiky, pro které stojí za to žít, bez kterých by svět nebyl tak dobrý, jaký je.


Pro tohle žiju.