Učitelka

7. února 2016 v 21:12
Nejspíš každý máme v životě nějaký vzor. Někoho, koho obdivujeme, někoho, kdo nás učí žít, milovat, řešit problémy s úsměvem.
Mě tohle naučila moje sestra.

Byl chladnej večer, podzim se zrovna přehoupával v zimu, na plotně se dělala večeře a já seděla u kuchyňského stolu, v ruce knížku s poezií od Václava Hraběte. Moje třídní mě přemluvila, abych se zase přihlásila do recitační soutěže, protože jsem je vyhrávala. Nejhůř jsem se umístila na druhým místě.
A přednést jsem měla něco od Hraběte. Brblala jsem. Nechtělo se mi do toho už jen z principu, že mě prakticky donutila. Ségra si toho všimla, odběhla od plotny a sedla si ke mě a povídaly jsme si. Ptala se mě, co to mám za knížku a když uviděla, že je to Blues pro bláznivou holku, zavískla nadšením. A když mi začala přednášet, viděla jsem to najednou taky úplně jinak.

"Vidíš, není to žádnej šiblej básník co píše jen o tom jak ho svět nenávidí a jak chce umřít, byl to normální člověk. Cigareta, pivo, jazz, láska. To bylo jeho životní filosofie, nikdy se nevzdávat a užívat si život plnýma douškama. Mě baví žít. Život je těžkej, ale stojí to za to, když máš s kým usínat a někoho, komu si můžeš postěžovat, zapálit si cígo, a poslechnout si dobrou muziku."

Začala jsem chápat její slova a od tý doby se stala nejen mojí ségrou, ale i mojí nejlepší kamarádkou, je to člověk, kterej mi dává šťávu žít a bojovat.

Tady je ta básnička, kterou jsem mimochodem recitovala :)

Variace na renesanční téma

Láska je jako večernice
plující černou oblohou
Zavřete dveře na petlice!
Zhasněte v domě všechny svíce
a opevněte svoje těla
vy
kterým srdce zkameněla

Láska je jako krásná loď
která ztratila kapitána
námořníkům se třesou ruce
a bojí se co bude zrána

Láska je bolest z probuzení
a horké ruce hvězd
které ti sypou oknem do vězení
květiny ze svatebních cest

Láska je jako večernice
plující černou oblohou
Náš život
hoří jako svíce
a mrtví
milovat nemohou
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bocian Bocian | E-mail | Web | 7. února 2016 v 21:41 | Reagovat

Píše veľmi pekne. A aj jeho životné krédo mi je dosť blízke a sympatické: cigareta, pivo, jazz a láska. Ešte by som pre mňa osobne doplnil písanie, lebo to je aktivita, ktorú milujem (takže to napokon môže byť tá láska :-D).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama