Nešvary čESKéhO jazyka

2. října 2017 v 15:44 | Bonneris
V poslední době jsem si začala všímat toho, jak někteří jedinci (povětšinou pichlaví, neurvalí jedinci, hádači, chytráci) začali používat na různých sociálních sítích (nebo přes telefon, pokud do toho mám zahrnout i pracovní hovory) výrazy s obsahem cizích slov, odborných výrazů, nebo výrazů z latiny atp. kterým vůbec, ale vůbec nerozumějí.
Přijde mi, že si jednou někde přečetli nějaký článek nebo viděli nějakou reportář v televizi, a začnou je používat, většinou špatně.
Příklady:

  1. neimplikuje
  2. kauzalita
  3. implementace
  4. korelace
  5. flustráty
  6. fluktuace
Kolik z vás vlastně tyhle slova a mnohá jiná používá v běžném životě nebo při běžném rozhovu s kamarádem, spolužákem nebo kolegou z práce?

Tyhle a slova jim podobná byste měli používat pouze pokud znáte jejich opravdový význam, ne pokud se snažíte hrát chytrýho/chytrou, protože když to řeknete blbě, nebo napíšete a přídáte tam ňejakou hrubyčku, jste tu ten blbec najednou vy, ne autor blogu, jehož článek komentujete/operátor/prodavačka/hajzlbába.


Ač se to některým lidem může zdát směšný nebo neuvěřitelný, ony i ti lidi, co jsou v dnešní době z nějakého důvodu na společenském dně (pokojské, uklízečky, prodavačky salámu) vzdělaný lidi, navíc těžce pracující lidi, a špatným používáním těchto slov je spíše pobavíte, než ohromíte a přimějete stáhnou ocas mezi nohy anebo dát vám něco zdarma/vyleštit vám boty/vytřít prdel.

Takovýmto lidem mám chuť koupit slovník našeho krásného jazyka, knížku Etiketa od pana Špačka, a mimoto jim dát ještě na zadek. Je to jako když říkáme, že dětem nůž do ruky nepatří, když jej neumí používat, vážně to pociťuju úplně stejně.

Doufám, že je to jen nějaká móda, nešvar, který se zase brzy přežene, stejně jako pSaNí vElkýCh a MaLýCH PíSMenEk nebo xoxo, nebo psání dvojitých w ve slově wítěz, wálka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 2. října 2017 v 21:29 | Reagovat

Slovo implementace používám běžně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama